Przejdź do menu Przejdź do treści

Renowacja polskiego cmentarza Masindi

Niezwykle ciężki projekt ratunkowy cmentarza polskich uchodźców (Sybiraków) z lat 1942-1947 zakończył się pełnym powodzeniem. Misji Uniwersytetu Pedagogicznego (prowadzonej przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP), dzięki autorskiej dokumentacji z 2009 roku, udało się m. in. przywrócić nazwiska na 8. grobach okradzionych niedawno z imiennych tabliczek. Zniszczone i popękane nagrobki zostały oczyszczone, obudowane, odrestaurowane i zabezpieczone na następne dziesiątki lat. Skradzionego polskiego orła z pomnika głównego udało się odzyskać (znalazł oraz przekazał go naszej ekspedycji miejscowy katecheta – kościelny) i wrócił on na swoje miejsce. Wykonano profesjonalną architektoniczną dokumentację polskiego kościoła, która w przyszłości posłuży również do jego renowacji. W ekspedycji wzięli udział historycy, konserwator i architekt. Pod ich nadzorem olbrzymią pracę wykonali miejscowi ugandyjscy robotnicy i mieszkańcy Nyabyeya. Projekt nie miałby szans powodzenia bez pomocy polskich misjonarzy OO. Franciszkanów na czele z o. Wojciechem Ulmanem.  Efekt jest niezwykły i bardzo ważny dla zachowania polskiego dziedzictwa narodowego. Prace na nekropolii sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O wynikach naszej pracy można przeczytać w mediach, m.in.:

https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/dzieki-krakowskim-historykom-odnowiony-zostal-cmentarz-sybirakow-w-ugandzie

https://krakow.tvp.pl/65632487/dzieki-krakowskim-historykom-odnowiony-zostal-cmentarz-w-ugandzie

https://polonia.tvp.pl/65683024/dzieki-krakowskim-historykom-odnowiono-cmentarz-sybirakow-w-ugandzie

 

GALERIA